| Stock # | RNC4722 |
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Kz Rv |
| Model | Sportsmen |
| Trim | 301DBSE |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Slide(s) | 1 |
| Sleeps | 6 |
| VIN | 4EZTU3023T5010709 |
| Class | Double Bedroom |
| Spec Description | The 2026 KZ RV Sportsmen SE 301DBSE is a family-friendly travel trailer designed to sleep 7 to 8 people, featuring two private bedrooms, a large slide-out, and a dual-queen bed layout. |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Gross Weight (lbs) | 8,000LBS |
| Fresh Water (gal) | 45g |
| Gray Water (gal) | 32g |
| Black Water (gal) | 32g |
| Length (FT/IN) | 32' 10" |
| Dry Weight (LBS) | 6,350 LBS |
| Options & Features | |
|---|---|
| Exterior Features | 16' power awning with LED lights, exterior kitchen, and pass-through storage. |
| Bedroom Features | Two Private Bedrooms: Front bedroom and a rear bedroom, both featuring queen beds. |
| Bathroom Features | Full bath with a 40-inch shower. |
| Kitchen Features | 3-burner cooktop, microwave, and a 10 cu. ft. 12V refrigerator. |
| Livingroom Features | Large main living slide out with a U-shaped dinette and a 64" sofa, an entertainment center with an LED TV and fireplace, and a multi-media soundbar. |
| Construction, Safety & Power | |
|---|---|
| Construction | One-piece, seamless, walk-on Tufflex roofing. |
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Number Of Propane Tanks | 2 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 40LBS |
| Number Of Awnings | 1 |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Number Of Oven Burners | 3 |
| Refrigerator Size | 10 cu. ft. 12V refrigerator |
| Number Of Sofas | 1 |
| Number Of Queen Size Beds | 2 |
| Washer/Dryer Prewiring | Not Prepped |
| Air Conditioning Type | 13,500 BTU A/C |
| Heater Type | 30,000 BTU furnace |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | Tankless (On-Demand) |
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.