| Stock # | RNC4745 |
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Kz Rv |
| Model | Sportsmen |
| Trim | 160QB |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Rear Bath |
| Slide(s) | 0 |
| Sleeps | 3 |
| VIN | 4EZTK1813T5032392 |
| Class | Travel Trailer |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 390 lbs |
| Gross Weight (lbs) | 3,850 lbs |
| Fresh Water (gal) | 20g |
| Gray Water (gal) | 26g |
| Black Water (gal) | 26g |
| Length (FT/IN) | 21' 8" |
| Dry Weight (LBS) | 3,160 lbs LBS |
| Options & Features | |
|---|---|
| Interior Features | Features an RV Queen bed, a dinette that converts for extra sleeping, and a full bathroom with a shower. |
| Construction, Safety & Power | |
|---|---|
| Construction | Includes a 3/8" fully walkable roof with one-piece seamless Tufflex material and 5/8" tongue-and-groove plywood flooring. |
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Number Of Axles | 1 |
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Number Of Propane Tanks | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 20 LBS |
| Number Of Awnings | 1 |
| Awning Length (FT/M) | 12' |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Refrigerator Size | 8 cu. ft. |
| Refrigerator Power Mode | 12v |
| Number Of Queen Size Beds | 1 |
| Air Conditioning Type | 13,500 BTU AC (Top Mounted) |
| Heater Type | 20,000 BTU Furnace |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | Tankless On-demand |
| Tires | 14" |
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.