| Stock # | RNC4735 |
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Kz Rv |
| Model | Sportsmen |
| Trim | 130RD |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Rear Bath |
| Slide(s) | 0 |
| Sleeps | 3 |
| VIN | 4EZTK1316T5032250 |
| Class | Travel Trailer |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 270 LBS |
| Gross Weight (lbs) | 3,500 LBS |
| Fresh Water (gal) | 20g |
| Gray Water (gal) | 32g |
| Black Water (gal) | 26g |
| Length (FT/IN) | 16' 9" |
| Dry Weight (LBS) | 2,690 LBS LBS |
| Options & Features |
|---|
| Construction, Safety & Power |
|---|
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Number Of Axles | 1 |
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Number Of Propane Tanks | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 20LBS |
| Number Of Awnings | 1 |
| Awning Length (FT/M) | 9' |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Number Of Oven Burners | 2 |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Refrigerator Power Mode | 12V refrigerator |
| Number Of Queen Size Beds | 1 |
| Air Conditioning Type | 13.5 BTU top-mounted A/C |
| Heater Type | 20,000 BTU Furnace |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | On-demand tankless hot water |
| Rear Video Backup Camera | Prepped |
| Solar Battery Charger | No |
| Tires | 14" tires with self-adjust EB |
| Washer/Dryer | No |
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.