The 2026 KZRV Sportsmen Classic 130BH is a lightweight, compact travel trailer ideal for families, sleeping up to four with a front queen bed and rear bunkhouse, featuring durable Tufflex roofing, solar/backup camera prep, power awning, and a practical kitchen with a two-burner cooktop, microwave, and 12V fridge, plus a private bathroom with toilet and shower, balancing towability with essential comforts for outdoor adventures. This unit is an ultralight, single-axle bunkhouse travel trailer designed for easy towing, often weighing around 2,640 lbs. It typically sleeps 4 people and features a 16-foot 9-inch exterior length.
| Stock # | RNC4744 |
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Kz Rv |
| Model | Sportsmen |
| Trim | 130BH |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Bunkhouse, Rear Bath |
| Slide(s) | 0 |
| Sleeps | 4 |
| VIN | 4EZTK1313T5032335 |
| Class | Travel Trailer |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 290 lbs |
| Gross Weight (lbs) | 3,500 lbs |
| Fresh Water (gal) | 20g |
| Gray Water (gal) | 32g |
| Black Water (gal) | 26g |
| Length (FT/IN) | 16' 9" |
| Dry Weight (LBS) | 2,640 lbs LBS |
| Options & Features | |
|---|---|
| Bedroom Features | One 54" x 80" bed and two bunks |
| Bathroom Features | Neo-angled shower and foot-flush toilet |
| Kitchen Features | Two-burner cooktop with glass cover, microwave, and single-bowl sink |
| Livingroom Features | Digital media stereo with Bluetooth, USB ports, and LED ceiling lights |
| Construction, Safety & Power | |
|---|---|
| Construction | Roof: 3/8" fully walkable roof with Tufflex material. Floor: 5/8" tongue-and-groove plywood. |
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Number Of Axles | 1 |
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Number Of Propane Tanks | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 20LBS |
| Awning Length (FT/M) | 9' |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Refrigerator Size | 3 cu. ft. |
| Refrigerator Power Mode | 12V refrigerator |
| Number Of Bunk Beds | 2 |
| Number Of Queen Size Beds | 1 |
| Air Conditioning Type | 13,500 BTU Top Mounted |
| Heater Type | 20,000 BTU Furnace |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | On-Demand Tankless |
| Tires | 14" |
The 2026 KZRV Sportsmen Classic 130BH is a lightweight, compact travel trailer ideal for families, sleeping up to four with a front queen bed and rear bunkhouse, featuring durable Tufflex roofing, solar/backup camera prep, power awning, and a practical kitchen with a two-burner cooktop, microwave, and 12V fridge, plus a private bathroom with toilet and shower, balancing towability with essential comforts for outdoor adventures. This unit is an ultralight, single-axle bunkhouse travel trailer designed for easy towing, often weighing around 2,640 lbs. It typically sleeps 4 people and features a 16-foot 9-inch exterior length.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.