| Stock # | RNC4733 |
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Kz Rv |
| Model | Connect |
| Trim | C313MK |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Front Livingroom |
| Slide(s) | 3 |
| Sleeps | 5 |
| VIN | 4EZTL3321T4032096 |
| Class | Travel Trailer |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 1,090 lbs |
| Gross Weight (lbs) | 10,735 lbs |
| Fresh Water (gal) | 45g |
| Gray Water (gal) | 32g |
| Black Water (gal) | 32g |
| Length (FT/IN) | 36' 4" |
| Dry Weight (LBS) | 8,680 lbs LBS |
| Options & Features | |
|---|---|
| Additional Features | KZ Engage system (powered by OneControl) to monitor tanks and control slides/lights, Solar roof prep, backup camera prep, and the KZ Engage system for monitoring tank levels and controlling slides via a smartphone |
| Bedroom Features | Features a Serta Comfort Foam King Mattress (70" x 80"), new large shelving with outlets, front wardrobe and washer/dryer prep. |
| Kitchen Features | Kitchen island with solid surface countertops and 3-burner stove/oven. |
| Livingroom Features | Rear living layout with 40-inch TV and fireplace. |
| Construction, Safety & Power | |
|---|---|
| Construction | Uses Azdel composite sidewalls and a BAL NXG frame for durability and lighter weight. Climate Package (heated/enclosed underbelly), 1-piece Tufflex roofing, and 3/8" walk-on roof decking. |
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Number Of Propane Tanks | 2 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 20 LBS |
| Number Of Awnings | 2 |
| Awning Length (FT/M) | 11' and 13' |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Refrigerator Size | 10 cu. ft. |
| Refrigerator Power Mode | 12V |
| Number Of King Size Beds | 1 |
| Washer/Dryer Prewiring | Yes |
| Air Conditioning Type | 15,000 BTU ducted air conditio |
| Heater Type | 30,000 BTU furnace |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | Tankless On-demand |
| Rear Video Backup Camera | Prepped |
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.