The 2026 Forest River Shasta i-5 Edition 526RBS is a 29-foot travel trailer designed for couples, featuring a large rear bathroom, a front bedroom, and a single slide-out for extra living space. It is known for its lightweight design, with a dry weight of approximately 5,214 - 5,419lbs.
| Stock # | RNC4687 |
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Forest River |
| Model | Shasta |
| Trim | SST526RBS |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Rear Bath |
| Slide(s) | 1 |
| Sleeps | 2 |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 740lbs |
| Gross Weight (lbs) | 7,600lbs |
| Fresh Water (gal) | 39g |
| Gray Water (gal) | 30g |
| Black Water (gal) | 30g |
| Length (FT/IN) | 28' 11" |
| Dry Weight (LBS) | 5,419 LBS |
| Options & Features |
|---|
| Construction, Safety & Power |
|---|
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Propane Tank | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 20LBS |
| Number Of Awnings | 1 |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Refrigerator Size | 8 cu. ft. Residential-Style Re |
| Reclining Sofa | 1 |
| Number Of Queen Size Beds | 1 |
| Number Of Convertible Sofa Beds | 0 |
| Washer/Dryer Prewiring | Yes, Prepped |
| Air Conditioning Type | 13.5K BTU A/C unit |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | Tankless |
| Rear Video Backup Camera | Prepped |
The 2026 Forest River Shasta i-5 Edition 526RBS is a 29-foot travel trailer designed for couples, featuring a large rear bathroom, a front bedroom, and a single slide-out for extra living space. It is known for its lightweight design, with a dry weight of approximately 5,214 - 5,419lbs.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.