| Stock # | RNC4747 |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Forest River |
| Model | Wolf Pack |
| Trim | 4500Pack14D |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Fifth Wheel |
| Secondary Class | Toy Hauler |
| Slide(s) | 3 |
| Sleeps | 8 |
| VIN | 5NHFCT920RC222568 |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 3,305 lbs |
| Gross Weight (lbs) | 17,305 lbs |
| Fresh Water (gal) | 96 gal |
| Gray Water (gal) | 88 gal |
| Black Water (gal) | 88 gal |
| Length (FT/IN) | 45' 3"' |
| Dry Weight (LBS) | 13,958 lbs LBS |
| Options & Features | |
|---|---|
| General Features | 14' garage with industrial rubber floor, D-rings, and a 3-season garage wall with a party deck. |
| Exterior Features | Includes a dedicated space with a 110V mini-refrigerator, an ice maker, cabinet storage, and a propane quick-connect for a griddle. High-stability, fold-up aluminum entry steps for safer access. The rear ramp door converts into a "party deck" with a railing system and a 3-seasons garage wall featuring drop-down glass panes or screens. Features a large 21' main power awning and an additional 12' awning, both equipped with LED accent lighting. Features include an outside shower (hot/cold), external high-output LED loading lights, a black tank flush, and a leash latch for pets. |
| Interior Features | 16 cu ft 12V refrigerator, 35,000 BTU furnace, two 15,000 BTU AC units, fireplace, and zebra shades. |
| Bathroom Features | Full bathroom in the master suite and a half-bath in the garage area. |
| Construction, Safety & Power | |
|---|---|
| Construction | 12V holding tank heat pads and a forced-air heated underbelly to prevent plumbing lines from freezing in low temperatures. 102" wide-body construction to accommodate larger recreational toys. High-gloss gel-coat fiberglass exterior with aluminum stud fra |
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Number Of Propane Tanks | 2 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 40 lbs |
| Number Of Awnings | 2 |
| Awning Length (FT/M) | 21' & 12' |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Refrigerator Size | 16 cu. ft. |
| Refrigerator Power Mode | 12v |
| Reclining Sofa | 2 |
| Number Of Bunk Beds | 1 |
| Number Of Queen Size Beds | 1 |
| Number Of King Size Beds | 2 |
| Air Conditioning Type | (2) 15,000 BTU AC |
| Heater Type | 35,000 BTU furnace |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | Tankless On-demand |
| Leveling Jacks | 6-point auto-level |
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.