The 2023 Dutchmen Coleman Lantern LT 17B is a lightweight, single-axle travel trailer designed for easy towing, often by midsize SUVs and trucks. It typically features a front queen bed, rear bunk beds, and a convertible dinette, accommodating up to 5-6 people.
| Stock # | RNC4736 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Dutchmen |
| Model | Coleman |
| Trim | 17B |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Bunkhouse |
| Slide(s) | 0 |
| Sleeps | 5 |
| VIN | 4YDTCMG13PH939663 |
| Class | Travel Trailer |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 397 lbs |
| Gross Weight (lbs) | 3,990 lbs |
| Fresh Water (gal) | 27g |
| Gray Water (gal) | 28g |
| Black Water (gal) | 28g |
| Length (FT/IN) | 21' 5" |
| Dry Weight (LBS) | 3,078 lbs LBS |
| Options & Features |
|---|
| Construction, Safety & Power |
|---|
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Number Of Axles | 1 |
| Width (IN/MM) | 0 |
| Height (IN/MM) | 0 |
| Propane Tank | 1 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 20LBS |
| Refrigerator Size | 3.3 cu. ft. |
| Refrigerator Power Mode | 12V/Electric single door |
| Number Of Bunk Beds | 2 |
| Number Of Full Size Beds | 1 |
| Air Conditioning Type | 8,000 BTU Standard (sidewall-m |
| Heater Type | 20,000 BTU |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | 6GAL |
The 2023 Dutchmen Coleman Lantern LT 17B is a lightweight, single-axle travel trailer designed for easy towing, often by midsize SUVs and trucks. It typically features a front queen bed, rear bunk beds, and a convertible dinette, accommodating up to 5-6 people.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.