The 2017 Dutchmen Kodiak Ultimate 230RBSL is a lightweight travel trailer designed for easier towing, featuring a rear bath layout, a single slide-out, and an outdoor kitchen.
| Stock # | RNC4731 |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Dutchmen |
| Model | Kodiak |
| Trim | 230RBSL |
| Status | AVAILABLE |
| General | |
|---|---|
| Category Class | Travel Trailer |
| Secondary Class | Rear Bath |
| Slide(s) | 1 |
| Sleeps | 2 |
| Weights, Dimensions & Capacities | |
|---|---|
| Hitch Weight (lbs) | 663 lbs |
| Gross Weight (lbs) | 7,600 LBS |
| Fresh Water (gal) | 52g |
| Gray Water (gal) | 39g |
| Black Water (gal) | 28g |
| Length (FT/IN) | 27' 1"' |
| Dry Weight (LBS) | 5,198 lbs LBS |
| Options & Features | |
|---|---|
| Exterior Features | Includes a power tongue jack with a docking light for easy hitching and electric front and rear stabilizer jacks for quick leveling. The heated and enclosed underbelly protects tanks and plumbing from freezing temperatures. |
| Bathroom Features | Spacious rear-bath layout that emphasizes residential comfort and functional storage, includes a tall shower area with a full tub surround and an integrated skylight for extra headroom. |
| Kitchen Features | Features an angled counter for workspace, an oversized farm-style single bowl sink, and a high-rise pull-out faucet. Residential-style cabinetry with overhead storage and dedicated pantry space. Exterior kitchen, typically equipped with a small refrigerator and a pull-out cooktop or grill |
| Livingroom Features | Reclining sofa with adjustable side tables, and entertainment center. |
| Construction, Safety & Power | |
|---|---|
| Construction | Built with high-density structural foam insulation and a fully laminated exterior for better temperature retention. Built on an 8" I-beam chassis with welded outriggers. Features a 5" thick truss-style aluminum-frame roof that is fully walkable and cover |
| Safety | Standard smoke, carbon monoxide (CO), and LP (propane) detectors. |
| Engine |
|---|
| Other Specifications | |
|---|---|
| Width (IN/MM) | 8 |
| Height (IN/MM) | 10.75 |
| Number Of Propane Tanks | 2 |
| Total Propane Tank Capacity (GAL/LBS) | 40 LBS |
| Number Of Awnings | 1 |
| Power Retractable Awning | Yes |
| Refrigerator Size | 8 cu. ft. |
| Refrigerator Power Mode | 12v |
| Air Conditioning Type | 13,500 BTU ducted AC |
| Heater Type | 30,000 BTU furnace |
| Water Heater Tank Capacity (GAL/L) | 6 GAL |
| Leveling Jacks | Auto Level |
The 2017 Dutchmen Kodiak Ultimate 230RBSL is a lightweight travel trailer designed for easier towing, featuring a rear bath layout, a single slide-out, and an outdoor kitchen.
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.